Tapahtuman aikataulu

Tämä on tapahtuman yhteisaikataulu, josta on tulostettava PDF-tiedosto tässä

Voit myös katsoa erikseen Tiede- & taideohjelman aikataulua ja taistelutoiminnan aikataulua (rottinkitaistelu, kalpamiekkailu ja jousiammunta).

Perjantai 6.7.
16:00 Tapahtuma alkaa
18:00-19:00 Illallinen

Lauantai 7.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:00-11:00 Collegium of Defense: Footwork and warm up
11:00-13:00 Collegium of Defense: Giganti for beginners
11:00-13:00 Homobonuksen kilta kokoontuu
13:00-14:00 Lounas
13:30-14:30 Collegium of Defense: Fencing & Female Brain: Tools Tips and Discussion (bring your lunch if you wish)
14:30-15:30 Collegium of Defense: Agrippa - why is it a good starting point for beginners
14:00-16:00 Clout-jousiammunnan harjoitus
17:00-18:0 Hovi
18:00-19:00 Illallinen
18:00- Collegium hang-out and party at Frostheim camp (come with or after your dinner)

Sunnuntai 8.7.
09:00-10:00 Aamiainen
09:30-10:30 Collegium of Defense: Academy meeting (feel free to bring your beakfast)
10:30-11:00 Collegium of Defense: Warm up
11:00-12:30 Collegium of Defense: Longsword by Fiore Dei Liberi
10:00-13:00 Jousiammuntaa lapsille
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Research in the SCA
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Paikkaustyöpaja / Mending workshop
13:00-14:00 Lounas
13:30-16:00 Collegium of Defense: Cutting for real
14:00-16:00 Jousiammunta: Royal Round
14:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Saunasymposium
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Make your own pigment
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Italialaisten tanssiaskelten työpaja
16:30-18:00 Collegium of Defence: Prize play
18:00-19:00 Illallinen
18:00-21:00 Tieteet ja taiteet: Saunasymposium
19:30-20:30 Lettukestit!

Maanantai 9.7.
09:00-10:00 Aamiainen
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Taistelutoiminta: Drachenwaldin armeijan harjoitukset
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Apua keskiaikanimen valintaan
11:00-13:00 Lapsiparkki
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Documentation workshop and discussion
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Turnshoe workshop
13:00-14:00 Lounas
14:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Turnshoe workshop
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Scottish sword dance
14:00-16:00 Jousiammunta: Drachenwald Round
14:00-16:00 Suuri lastenseikkailu
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Folktales symbolic language
18:30-21:00 Piraattibileet
18:30-20:30 Piraattiturnajaiset eli piraattien tiede- ja taidenäytös


Tiistai 10.7.
09:00-10:00 Aamiainen
09:30-10:00 Yoga
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Tablet weaving
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Turnshoe workshop
11:00-13:00 Lapsiparkki
11:00-13:00 Jousiammuntaa lapsille
10:00-11:00 Collegium of Defense: Prize play
11:00-13:00 Pitkän miekan turnajaiset
13:00-14:00 Lounas
14:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Turnshoe workshop
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Tutustu teollisuuskeittiön saloihin!
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Meeting of the Embroiderers guild
14:00-18:00 Jousiammunta: Tunnin ammunta
14:00-16:00 Rottinkimatsaus: Vyöttömien turnajaiset
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Period Music
18:00-19:00 Illallinen
19:00-20:00 Rautahirvi vs. Vita Portens Väktare kypäräkatselmus ja seremonia

Keskiviikko 11.7.
09:00-10:00 Aamiainen
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Jousiammunta: Örkkijahti
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Helping herald
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Making a 15th century inspired bra
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Turnshoe workshop
11:00-13:00 Keppihevosretki
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Textile workshop
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Turnshoe workshop
14:00-16:00 Taistelutoiminta: Turnajaiset Rautahirvi vs Vita Portens Väktare
14:00-16:00 Jousiammunta: Örkkijahti
17:00-18:30 Hovi
19:00-21:00 Pidot

Torstai 12.7.
09:00-10:00 Aamiainen
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Markkinat
10:00-13:00 Jousiammunta: 100-vuotinen sota
10:00-13:00 Taistelutoiminta: Drachenwaldin armeijan harjoitukset
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: 16th Century gloves
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Bronze spiral workshop
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Asuntomessut
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Opi suunnittelemaan tapahtuman ruokalista
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Bobbin lace
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Bronze spiral workshop
14:00-16:00 Taistelutoiminta: Nordic 1000
16:00-18:00 Tieteet ja taiteet: Textile workshop
18:00-19:00 Illallinen
19:30- Konsertti: keskiaikaisia lauluja -- Anni Koskinen

Perjantai 13.7.
09:00-10:00 Aamiainen
09:30-10:00 Yoga
10:00-13:00 Taistelutoiminta: Sota
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Textile workshop
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Jousiammunta: Royal Round
14:00-17:00 Tieteet ja taiteet: Laakeriseppeleen akatemian sponsoroima tiede- ja taidenäyttely
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Rakenna oma tornisi
16:00-18:00 Kalpamiekkailu: Aarnimetsän helmi -turnajaiset
18:00-19:00 Illallinen

Lauantai 14.7.
09:00-10:00 Aamiainen
10:00-13:00 Taistelutoiminta: Sota
11:00-13:00 Tieteet ja taiteet: Bookbinding workshop
13:00-14:00 Lounas
14:00-16:00 Tieteet ja taiteet: Bookbinding workshop
14:00-16:00 Jousiammuntaa lapsille
14:00-16:00 Kalpamiekkailu: Apinasaaren turnajaiset
17:00-18:30 Hovi
19:00-21:00 Pidot

Sunnuntai 15.7.
09:00-10:00 Aamiainen
13:00 Tapahtuma päättyy